“Perfektní práce” v jedné síti účetních kanceláří v ČR

Odešel od nás klient, spíše z důvodu nepochopení situace v 5/2022 a trochu i generační rozdíly. Vybrali si paní účetní a to blízko místa, kde působí. Ona však nebyla daňovým poradcem a tudíž nemohla zprostředkovat prodloužení lhůty pro podání DPPO 2022 až do 3.7.2023. Tudíž našla daňově poradenskou firmu ze sítě účetních kanceláří. S těmi se patrně dohodly na neomezené plné moci vůči FU a to někdy v 2/2023.

Jenže ve firmě probíhala kontrola roku 2020, kterou jsem na začátku koordinoval (dokud jsem měl plnou moc). Pak náhle přišel od bývalého klienta email v 6/2023, proč jsem nereagoval na výzvu FU k doplnění informací z 3/2023, ale hlavně že je potřeba reagovat na předběžný kontrolní závěr.

Dívám se na emaily a ony ty výzvy chodily do datovky jejich výhradního zástupce u FU (zastupující účetní SRO ze sítě). Tam s nimi provedli to, že je obyčejně přeposlali svému novému klientovi, bez jakéhokoliv komentáře, vysvětlení co je potřeba udělat, jaký bude vzájemný postup a reakce.  A to celé dokonce udělali 2x, poprvé při první výzvě v 3/2023 a podruhé při oznámení předběžného kontrolního závěru v 6/2023. Obyčejné přeposlání PDF. Neskutečné.

Dalo mi to práci na 3 emaily vysvětlit, kdo dotyčnou firmu právě zastupuje a co je jeho právní povinností při zastupování udělat (vůči svému klientovi). A protože mi to nedalo, tak ještě 1 email s vysvětlením co v té výzvě vlastně píší, kam asi FU výzvou míří, co je potřeba sepsat a zkontrolovat před odesláním odpovědi. Email který ale měla poslat ta slavná zastupující SRO ze sítě.

Mimochodem ono je toho víc, dotyčná síť sice proniká do celé ČR, ale na pozici účetní junior tam pracují studenti a absolventi, kterým nikdo nic neřekne a brzy končí (jeden náš nový klient to popsal slovy: pokaždé když jsem jim zavolal, dělal moje účto někdo jiný). Po nich to opravují senior účetní, kteří to ale podle mne nemohou nikdy stihnout při potřebné kvalitě práce a psychickém zdraví. Myslím si, že tady to jenom čeká na to, aby se na ně zaměřil FU a šel prověřit každého jejich klienta. A budou tam v účetnictví systémové chyby skrze celý rok.

Takže vybírejte pečlivě.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.