Novela zákoníku práce od 2012

Na prezidentský podpis nyní čeká novela zákoníku práce obsahující následující změny. Jelikož novela již předtím překonala veto senátu (poslanecká sněmovna je přehlasovala), lze předpokládat, že další změny se konati nebudou.

Odstupné
1 násobek – při trvání pracovního poměru do jednoho roku
2 násobek – trvání pracovního poměru 1-2 roky
3 násobek – trvá-li více než dva roky
Odstupné se vyplácí v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele. Nejčastěji pokud Vám pracovní poměr nehlídán skončil v době neurčité (buď rovnou při podpisu) nebo když Vám zaměstnanec přijde po uplynutí doby určité do práce a Vy ho necháte pracovat.

Pracovní poměr na dobu určitou – maximálně na 3 roky a řetězit za sebou bude možné jen 3x
V souhrnu je tedy možné řetězit po dobu 9 let a BEZ povinné odstávky mezitím.  Je otázka zda nová úprava zamezí natahování pracovního poměru na dobu určitou formou dodatků. Tedy, že by pracovní poměr byl sjednán na 6 měsíců, formou dodatků natahovaný až na 3 roky a pak ještě 2x znova.

A teď to nejzajímavější
DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE (DPP)
Limit pro použití DPP je odpracování u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Což je dvojnásobek než nyní (150 hodin). Tato změna je na druhou stranu vykoupena novým omezením. U příjmů nad 10.000 Kč měsíčně se z DPP bude odvádět sociální a zdravotní pojištění.
To značně omezí zneužívání dohody o provedení práce, při kterém docházelo až k nelogickému navyšování hodinové odměny, jenom aby se to protlačilo bez SP, ZP.
Nově při celoročním zatížení máte tedy k dispozici 25 hodin každý měsíc a je na Vás jakou hodinovou odměnu bude mít činnost, kterou si touto formou necháte zajistit. Při 10.000 Kč měsíčně by to tedy nemělo být víc než 400 Kč/hod.
Nezapomeňte sepsat dohodu písemně a stanovit v ní období na které se DPP uzavírá.

Patrně později doplním další perličky, které mají pro praxi největší dopad.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.